Powrót do strony główej !!!
BAGNET POLSKI wz. 28
  Bagnet wz.28 na pierwszy rzut oka różni się od bagnetu wz.24 dodanym pierścieniem jelca. Poprawiło to znacznie mocowanie bagnetu na karabinie. Nie trzeba było także już indywidualnie pasować bagnetu z karabinem, nowy bagnet pasował do każdego karabinu systemu Mausera. Bagnet był wytwarzany przez dwóch wytwórców:
  • Fabrykę Broni w Radomiu
  • Towarzystwo Fabryki Motorów "Perkun" w Warszawie

 Bagnet tego wzoru był najliczniej produkowany i do naszych czasów zachował się w największej ilości. Spotyka się go w kilku odmianach. Bagnety wz.28 produkowane w Radomiu i Warszawie spotyka się w dwóch odmianach - z osłoną i bez osłony ogniowej okładek.  Pierwotnie produkowano je wraz z osłoną lecz później tego zaniechano. Bagnety radomskie są w porównaniu z warszawskimi wykonane bardziej starannie i mają zdecydowanie więcej sygnatur i bić. Różnice występują nawet w kształcie okładzin bukowych - radomskie są zdecydowanie potężniejsze. Poza tymi czterema wersjami bardzo charakterystyczne są bagnety produkowane w 1939 roku tzw. "mobilizacyjne" - posiadają one wybity rok produkcji 1939 - przez co  cieszą się popularnością wśród kolekcjonerów. Były produkowane w dość dużej ilości więć trudno powiedzieć aby były dziś dość rzadkie - zdecydowanie trudniej zdobyć bagnet wz.22. Bardzo ciekawy bagnet zaczęła produkować Fabryka Broni w Radomiu od maja 1939 roku - tzw. wz.29(30), zwane " o uproszczonym sygnowaniu" - bagnet ten ma tylko na zewnętznym progu wybitego orła państwowego i znak kontoli D/2 w owalu. Jest to bardzo rzadki bagnet.

bagnet polski wz.28 "Perkun" w wersji z oporą okładzin ...

BUDOWA BAGNETU:

Głownia: stalowa długości 25 cm, szerokośc u nasady 2,5 cm , grubość grzbietu u nasady 0,6 cm. Płazy głowni z obustronnym progiem szlifowane w bruzdę o długosci 17,5 cm i szerokości 15 cm , polerowane. Pióro głowni jednosieczne o długości 6 cm. Sztych centralny. W okresie mobilizacji , w sierpniu 1939 r. znaczny procent bagnetów szlifowano na ostro, tzn. zaostrzono pióro w części grzbietowej i koło 80% długości ostrza głowni.

Rękojeść: składała się z trzonu , okładzin drewnianych i głowicy z zatrzaskiem blokującym. Trzon rękojeści będący przedłużeniem głowni miał wyfrezowany kanał do wycioru. Do trzonu rękojeści za pomocą twardego lutowanego i nitowania przymocowano stalową głowicę z wyfrezowanym wpustem do osadzenia na karabinie i kanałem na wycior; w głowicy znajdował się zatrzask blokujący. Do trzonu rękojeści za pomocą dwóch śrub stalowych przytwierdzono okładziny z drewna bukowego impregnowanego w wyniku gotowania w pokoście lnianym. W okładzinach był wyżłobiony kanał wyciora zakończony otworem drenażowym. 

Długośc rękojeści  12,7 cm, jej grubość  1,6 cm. Jelec stalowy o długości 6 cm i szerokości 2 cm miał w górnej części  pierścień na lufę karabinu. Na zewnętrznym progu głowni wytłaczano markę (PERKUN  lub F.B. RADOM), znaki kontroli technicznej oraz zanki odbioru wojskowego, zaś na wewnętrznym godło państwowe - orzeł w koronie, a pod nim  litery W.P. ; na zewnętzrnej stronie jelca numer i seria bagnetu.

Pochwa: stalowa długości 27 cmi szerokości 3,4 cm z przylutowanym do płaszcza owalnym zaczepem (zwanym hakiem) do żabki , zakończona gałką. Wewnątrz znajdowała się dławica , do której mocowano dwie płaskie sprężyny, przytwierdzona do płaszcza pochwy dwoma stalowymi nitami (FB RADOM) lub śrubką (PERKUN). Pochwę malowano w kolorze zielonooliwkowym.

Sygnatury "PERKUN" i "WARSZAWA" oraz znaki kontroli na bagnecie wz.28 "mobilizacyjnym" Sygnatury "PERKUN" i "WARSZAWA" oraz znaki kontroli na bagnecie wz.28 "mobilizacyjnym" Bagnet wz.28 "Perkun" w wersji bez osłony ogniowej okładzin. Widoczne cechy odbioru. Bagnet wz.28 "Perkun" w wersji bez osłony ogniowej okładzin. Widoczne cechy odbioru. (zbior. autora)
Orzeł państwowy i W.P na bagnecie wz.28 "Perkun" w wersji bez osłony ogniowej okładzin. Orzeł państwowy i W.P na bagnecie wz.28 "Perkun" w wersji bez osłony ogniowej okładzin. (zbior. autora) Znak wytwórcy "F.B, RADOM" i znak odbioru "D/2" na bagnecie radomskim w wersji bez osłony ogniowej okładzin. Znak wytwórcy "F.B, RADOM" i znak odbioru "D/2" na bagnecie radomskim w wersji bez osłony ogniowej okładzin. (zbior. autora)
Bagnet radomski - tzw. bagnet wz.29(30) "o uproszczonym" sygnowaniu. Bagnet radomski - tzw. bagnet wz.29(30) "o uproszczonym" sygnowaniu. (zbior. autora) Bagnet wz.28 "mobilizacyjny" z Radomia Bagnet wz.28 "mobilizacyjny" z Radomia 
Znak wytwórcy "F.B, RADOM" i znak odbioru "J" na bagnecie radomskim w wersji z osłoną ogniową okładzin. Znak wytwórcy "F.B, RADOM" i znak odbioru "J" na bagnecie radomskim w wersji z osłoną ogniową okładzin. (zbior. K.Dombski) Orzeł państwowy i W.P na bagnecie wz.28 z Radomia w wersji bez osłony ogniowej okładzin. Orzeł państwowy i W.P na bagnecie wz.28 z Radomia w wersji bez osłony ogniowej okładzin. (zbior. autora)

Na podstawie: "Bagnet WP 1914-99" K. Szczegłow, "Bagnety" T.Królikiewcz, Bagnet polski wz.28 TBiU

Copyright: Bolek Rosiński 2001-02 , Łódź. Wszelkie prawa zastrzeżone !!!